Fyzioterapie těhotné ženy a diagnostické metody porodní asistentky pro fyzioterapeuty

Odborný kurz určený pro fyzioterapeutky, porodní asistentky a lékařky

Anotace kurzu:

Kurz je určen k získání nových dovedností při péči o těhotnou ženu. Ukážeme si vyšetření a terapii těhotné maminky z pohledu fyzioterapie a porodní asistence. Podstatná praktická část kurzu bude věnována palpaci dělohy a zjištění polohy dítěte.

V teoretické části přednesené porodní asistentkou se budeme zabývat polohou a postavením dítěte v děloze, porodním mechanismem, zadním postavením a možnostmi změny polohy dítěte pomocí metod Spining babies a mexického šátku Rebozo či polohováním ženy. Dále si řekneme známky hrozícího předčasného porodu a možné techniky, jak tomuto riziku zabránit. Po teoretickém úvodu si ukážeme vyšetření těhotenského bříška, palpaci dělohy, měření velikosti dělohy v konkrétním týdnu těhotenství a zevní palpaci dítěte v děloze. Každá dvojice fyzioterapeutů bude vyšetřovat a zjišťovat polohu dítěte u přidělené těhotné maminky pod vedením a dohledem porodní asistentky. Budeme se učit, jak rozpoznat polohu hlavičkou a polohu koncem pánevním, pravé a levé postavení, přední a zadní pozici a jaká je ideální poloha dítěte pro porod. Každý účastník bude mít možnost zevního vyšetření na ženě v třetím trimestru gravidity. Na kurzu bude současně přítomno šest těhotných žen. Dále se zaměříme na časté potíže těhotných žen a možnosti řešení z pohledu porodní asistentky a fyzioterapie.

V teoretické části přednesené fyzioterapeutkou se budeme věnovat problematice tvrdnutí těhotenského břicha následkem poruch napětí měkkých tkání a kloubních blokád a poruchám postavení plodu vlivem tělesného nastavení těhotné ženy. V praktické části bude ukázáno podrobné vyšetření a určení terapeutické dohody s ukázkou terapie – to vše ve spolupráci s těhotnou ženou a přítomnou porodní asistentkou.

 

Program kurzu:

Teoretická část

9:30 – 10:30 Problematika tvrdnutí břicha v těhotenství a poruchy postavení plodu z pohledu fyzioterapie

10:30 - 12:00 Porodní  mechanismus, nepravidelnost polohy a postavení plodu (zadní pozice, poloha koncem pánevním) – diagnostika a následná terapie pomocí šátku Rebozo a polohování těhotné ženy; známky a prevence předčasného porodu

12:00 – 12:45 Obědová pauza

Praktická porodnická část (probíhá ve dvojicích, každé dvojici je přidělena jedna těhotná maminka pod dohledem zkušené porodní asistentky)

12:45 – 14:45 Trénink palpace dělohy a polohy dítěte, vyšetření těhotenského bříška a velikosti dělohy v konkrétním týdnu těhotenství, ukázka nápravy polohy dítěte dle Spinning babies a pomocí reboza

14:45 – 15:15 Kávová pauza

Praktická fyzioterapeutická část

15:15 – 16:30 Vyšetření těhotné maminky a ukázka terapie

16:30 – 17:00 diskuze a závěry vyšetření a zjištění celého dne, předání certifikátů

 

Lektorky:

Mgr. Marika Bajerová (fyzioterapeutka)

Mgr. Sabina Trojková (porodní asistentka)

Mgr. et Bc. Iva Korábová (porodní asistentka a psycholožka)

 

Místo konání:

Kulturní dům v Příboře, Velký salónek, 2. patro

 

Termín:

sobota 13.4.2019, 9:30-17:00 - KURZ PLNĚ OBSAZEN

sobota 29.6.2019, 9:30-17:00 - KURZ PLNĚ OBSAZEN, přihlásit se můžete jako náhradník, viz elektronická přihláška

 

Elektronická přihláška: 

www.fyzioterapie-vzdelavani.cz (klikněte na odkaz a srolujte myší na elektronickou přihlášku, tam prosím vyberte Váš kurz)

 

 

Cena:

4.500,- vč. DPH (v ceně je kurzovné, certifikát o absolvování odborného kurzu - bude zažádáno o udělení souhlasného stanoviska UNIPA a UNIFY)

Kurz je součástí celoživotního vzdělávání porodních asistentek a získal odbornou garanci pro porodní asistentky.

!kurz je vzhledem ke své praktické části určen pouze pro 12 účastnic!

 

Platba: Po vyplnění přihlášky Vás bude kontaktovat paní ekonomka a navede Vás k platbě. V případě nemožnosti účasti a nenalezení náhradníka kurzovné propadá 6 týdnů před konáním.

 

Informace, pořadatelka: Mgr. Marika Bajerová, prosím, raději mi pište SMS nebo email - v průběhu několika dní vždy odpovím (kancelářské hodiny mám pouze 1x týdně) info@rehabilitace-bajerova.cz, +420 728 959 344

Spolupracuji
Partneři
Napište mi zprávu
Kontaktní formulář