Jak jsem se stala fyzioterapeutkou a co pro mě má práce znamená

Můj příběh

Jmenuji se Marika Bajerová a jsem fyzioterapeutka. Před 22 lety jsem se seznámila s mým mužem a provdala se do ryze rehabilitační rodiny, čímž se fyzioterapie stala mou každodenní součástí.

Jako magistra fyzioterapie pracuji 16 let. V roce 2007 jsem vystudovala pětileté magisterské studium na Katedře fyzioterapie a algoterapie na FTK Univerzity Palackého v Olomouci. Určité události v mém životě mne před 13 lety navedly na cestu gynekologické fyzioterapie, kterou se od té doby intenzivně zabývám. Tuto cestu mně mj. ukázaly právě samotné ženy s rozličnými potížemi (nemožnost otěhotnět, bolesti v těhotenství, poporodní potíže, bolestivá menstruace, endometrioza, chronické pánevní bolesti aj.), které mne začaly na fyzioterapii navštěvovat a kterým jsem dokázala pomoci.

Po porodu mých dětí jsem prožila, co se děje v lidském těle při tak náročném procesu a má osobní zkušenost mi pomohla lépe funkční souvislosti pochopit.

Jsem povahou studijní typ, nesmírně ráda přijímám nové informace a pokud dávají smysl, prokládám je do své práce. Setkala jsem se na mnoha kurzech a seminářích, konferencích s českými i zahraničními fyzioterapeuty a lékaři, porodními asistentkami a ostatními odborníky, kteří se na mé práci podepsali, čehož si velmi cením a za což děkuji. Čerpám z poznatků práce Ludmily Mojžíšové (zkušenosti mi předala její žačka paní Hana Volejníková), která gynekologické rehabilitaci předala velmi cenné a stále aktuální zkušenosti, přesto je důležité a nutné posouvat je dále s poznatky současné praxe. Velmi vděčím inspirující učitelce a fyzioterapeutce Bc. Claře Lewitové, díky které se mi otevřely dveře do smysluplného pojetí fyzioterapie a díky ní jsem pochopila další tvůrčí souvislosti, které mi pomáhají v terapii. V roce 2016 jsem se stala žačkou Clary Lewitové a učila jsem se její učení Fyzioterapie funkce intenzivních 5 let.

Mnoho se učím od samotných žen, které mne vyhledávají. Díky jejich spolupráci mohu lépe chápat některé souvislosti a zlepšovat svou práci. 

V roce 2020 jsem byla přijata na specializované centrum, gynekologicko-porodnickou kliniku FNO, do týmu lékařů a porodních asistentek, pod vedením přednosty doc. Ondřeje Šimetky. Zde jsem získala mnoho potřebné praxe a zkušeností.

V týmu GPK FNO jsem pracovala od září 2020 do srpna 2022. Kromě lůžkové a ambulantní péče o ženy těhotné a po porodu (s vedoucím lékařem porodnice MUDr. Richardem Špačkem), jsme vytvářeli poradnu pro ženy s endometriozou a chronickou pánevní bolestí (ve spolupráci s MUDr. Janem Kümmelem). Jsem za tento krok moc ráda. A jsem velmi vděčná všem, kteří se mnou dennodenně pomáhali rozšiřovat spektrum poskytované péče na této klinice. 

Podílela jsem se, od roku 2021, na výuce specializované části gynekologické fyzioterapie coby asistentka na Ostravské Univerzitě (Lékařská fakulta, Ústav rehabilitace). Od roku 2007 do roku 2020 jsem pravidelně přednášela studentům magisterského oboru katedry fyzioterapie na FTK, Univerzity Palackého v Olomouci. V roce 2020 jsem byla asistentkou na Ústavu porodní asistence, FZV Univerzity Palackého v Olomouci.

V roce 2022 jsem byla nominována a zvolena do Výkonného výboru Unie fyzioterapeutů České republiky www.unify-cr.cz. Mým cílem v UNIFY je pomoci kolegům zajistit autonomii fyzioterapeuta (odstranění povinnosti mít doporučení od lékaře, navázat fyzioterapii čistě a jen na jednotlivé odbornosti), zajistit přímý přístup k fyzioterapii a zefektivnit odbornou specializovanou péči ženám a prohloubit spolupráci s odborníky medicíny.

Pravidelně školím kurzy pro fyzioterapeuty, lékaře a porodní asistentky. Vzdělávám ve fyzioterapii, gynekologii a porodní asistenci. Pořádám odborné multioborové konference od roku 2010. Momentálně intenzivně proškoluji celé porodnické týmy v ČR a na Slovensku přímo v porodnicích na kurzu "Podpora přirozeného porodu pohledem fyzioterapeutky" - viz www.fyzioterapie-vzdelavani.cz

O všech svých aktivitách informuji na FB Gynekologická fyzioterapie Mgr. Marika Bajerová. 

Mou snahou je funkční přístup k pacientovi, člověku, ženě i muži. Snažím se o mezioborovou spolupráci, proto mé klientky a klienti ví, že komunikaci s ostatními specializovanými zdravotníky mnohdy považuji za klíčovou. Díky spolupráci s gynekology, porodními asistentkami, psychology, rehabilitačními, praktickými lékaři, ortopedy a neurology můžeme ženám poskytnout komplexní péči. 

Můj přístup k práci mne také navedl na myšlenku zhmotnit cenné zkušenosti významných odborníků klinické praxe do pravidelně vydávaného periodika, které se dotýká jednoho aktuálně řešeného tématu a poukáže tak třeba na význam mezioborové spolupráce. V únoru 2016 jsem se stala šéfredaktorkou odborného časopisu Umění fyzioterapie http://www.umeni-fyzioterapie.cz/ 

Ano, obor fyzioterapie považuji za UMĚNÍ a jsem šťastná za tuto práci, která mi přináší radost a kterou můžu rozdávat dále, právě také Vám.

Má terapie očima pacientek

K paní Bajerové jsem se dostala na doporučení své duly kvůli úporným bolestem zad zhruba v 8. měsíci těhotenství. Přesto, že měla plný diář, ihned mne přijala a byla tak vstřícná už po celou dobu. Přistupovala ke mně a mému tělu s respektem a ženskou přirozeností, věděla, kam „sáhnout“, aby mi od bolesti beder ulevila a věděla, které cviky mi individuálně pomohou a které ještě budu schopna v pokročilém stupni těhotenství zvládat.

Cítila jsem k ní od počátku velkou důvěru, a proto jsem  přistoupila i na tak intimní terapií, jakou je uvolňování pánevního dna přes konečník. Což mělo ve výsledku úžasný vliv na porod mé dcerky, která přišla na svět zcela přirozeně, za 2h od příjmu do porodnice.

Marika dokázala z mého z těla vyčíst i emocionální a mentální nastavení. Mé první těhotenství skončilo předčasně ve 32. týdnu císařským řezem, takže jsem se zařekla, že dcerku donosím do konce. Toto rozhodnutí však ke konci těhotenství bylo více kontraproduktivní, než užitečné, protože jsem se tak „zamkla“ na sedm západů a mé tělo nebylo dostatečně uvolněné. Sama jsem toto nevnímala, až mne na to přivedla právě Marika a s mým souhlasem toto pak sdílela i s mou dulou, aby i ona věděla, kde ještě mě uvolnit nejen tělesně, ale také mentálně.

Kdybych ještě někdy byl znovu těhotná, rozhodně bych na terapii k Marice chodila již od počátku, protože dokáže tělo nastávající maminky skvěle připravit, a to vždy s úsměvem a laskavostí.

Lucie Máchová - klientka

S manželem jsme se tři roky snažili, abychom měli miminko. Pořád se nám to nedařilo, tak jsme se rozhodli, že je asi už nejvyšší čas zajít někam do centra asistované reprodukce a nechat si pomoci. Hlavně jsme se chtěli dozvědět, proč se nám to nedaří. Z výsledků vyšetření však vyplynulo, že je u nás vše v pořádku. Manžela napadlo, že bychom ještě k tomu mohli zkusit fyzioterapii. V Příboře se tím zabývala moje kamarádka Marika a tak jsme se domluvili na termínu. Chodila jsem k ní na terapie pravidelně asi tři měsíce. Při prvním setkání jsem zjistila, že nemám správné nastavení těla - problém s bederní páteří. A v tom byl asi ten "zakopaný pes". Marika se mi maximálně věnovala a kromě učení cviků vymýšlela, jak by mi pomohla rozhýbat má ztuhlá bedra. Vycházela mi vstříc, jak jen mohla a ještě den před zákrokem (inseminace) mě "zkontrolovala" a povzbudila mě v tom, že je vše, jak má být! A taky bylo. Hned na první pokus jsem otěhotněla a dneska je staršímu synovi už 7 let. Druhé dítě jsme potom počali přirozeně bez cizí pomoci! Velký dík Marice, že je skvělá odbornice, ale i dobrá kamarádka. Děkuju!

Jana Teichmanová - klientka

Navštívila jsem Mariku Bajerovou v době, kdy jsem trpěla bolestmi bederní páteře a plánovala jsem podruhé otěhotnět. Měla jsem obavy, aby mě bolesti neprovázely celé těhotenství nebo aby mi nekomplikovaly otěhotnění. Velice příjemně mě překvapil Maričin vstřícný a přátelský přístup. Při procedurách jsem se cítila relaxovaně a co se týče odbornosti při ošetření, Marika si získala mou plnou důvěru.
Po ošetření jsem se cítila uvolněně a bolesti zad brzy odezněly. Na druhou proceduru jsem přišla, ač nevědomky, již těhotná. Služby Mariky Bajerové bych zcela jistě doporučila dále.

Markéta Laštovicová - klientka

Do péče Mariky Bajerové jsem se dostala v roce 2012, když se nám s manželem již delší dobu nedařilo otěhotnět. Její přístup byl vždy velmi citlivý a jednou mě její péče zachránila i od operace, která mi hrozila při komplikacích po revizi dělohy. Nicméně díky ní se ukázalo, že operace není nutná – stačilo uvolnit svaly pánevního dna a problém se vyřešil sám. Její práci mi pak pochvaloval i můj gynekolog. Za mě tedy můžu Mariku všem doporučit!

Zdenka Libišová Svobodová - klientka

K Marice jsem přišla kvůli nápravě mého těla, kvůli celkové terapii, která (jak jsem doufala) by mi pomohla k otěhotnění. Po třech návštěvách během třech měsíců se opravdu povedlo:-).

Každé setkání pro mě bylo velmi příjemné. Marika je nejen úžasný člověk, je milá, vstřícná, ale hlavně profesionál s velkými znalostmi a dovednostmi. 

Po každé návštěvě jsem se citila uvolněná a nabitá pozitivni energií. Díky Marice jsem následném těhotenství věděla, že je vše tak, jak má být a mé tělo se pomalu připravuje na porod. Jsem přesvědčená, že díky její péči a radám byl porod tak krásný a rychlý:-). Děkuji.

Hana Hrnčířová - klientka

Marika je laskavá,trpělivá, naslouchající,citlivá,vnímavá, inspirativní...rehabilituje tělo i duši:-) Na Marice si cením, že vnímá problematiku fyzioterapie komplexně a poradí, ne jen jak cvičit, ale i např. jaké bylinky pomohou na neduhy cyklu. Pomohla mi již několikrát a v podstatě mě provází léta v různých fázích ženství. Nejprve v rámci cvičení dle Feldenkreise a Pilates, pak s běžnými bolestmi zad z nevhodného nošení dítěte, na konci druhého těhotenství s přípravou na porod. Naposledy jsem vyhledala Maričinu pomoc při bolestech způsobených vychýlením kostrče po druhém porodu. A jsem ráda, že jsem ošetření podstoupila, úleva přišla okamžitě...Děkuji!

Gabriela Zámišková - klientka

Terapie u paní Mariky Bajerové – co říci? Příjemné, voňavé a inspirující prostředí, velká důvěra v terapeutku a hlavně následný efekt terapie ve smyslu úlevy od bolesti. A jako bonus - povzbuzení a inspirace k tomu, že člověk má chuť aktivně pro své tělo něco udělat, nespoléhat se na léky, ale cvičit, zajímat se, jak si pomoci sám. 

Kateřina Kunzová - klientka
Má terapie očima odborníků

Jmenuji se Hana Volejníková, jsem fyzioterapeutka. Měla jsem profesionální štěstí, že jsem byla kdysi na správném místě ve správný čas-stala jsem se totiž první žačkou paní Ludmily Mojžíšové, tvůrkyní známé metody "Léčba některých druhů ženské sterility pomocí fysioterapie". Věnovala jsem se této metodě ve Fakultní porodnici v Brně- srovnávacím pracovišti k pražskému, aby se prokázalo,že tato metoda skutečně funguje. Toto se dokázalo i na mé výzkumné práci na toto téma. Během dalších let se ukázalo, že metoda Mojžíšové je nejenže ve 35% úspěšná, ale že jí lze ovlivnit i dysmenorrheu, dorzalgie, coccycodynie, retenci moče a že napomáhá příznivému průběhu těhotenství. Po smrti paní Mojžíšové/s jejím předchozím svolením a doporučením/ jsem se stala lektorkou této metody. Proškolila jsem více než 300 kolegyň. Jednou z prvních byla i kolegyně Marika Bajerová, která se věnuje této problematice stále. Soustavnou prací a vzděláváním se se stala jednou z mála fyzioterapeutek-mých žaček- které jaksi "vyčnívají" nad průměr nadšením, pílí, zvídavostí a zaujatostí pro problémy žen, které nemohou otěhotnět či potrácejí, mají bolestivou menstruaci, potíže v těhotenství nebo při porodu. Krom toho vydává ojedinělý, exklusivní a vysoce odborně na výši časopis "Umění fyzioterapie". Vždy, když na ni pomyslím, obdivuji se, co vše obsáhne - nevyjímaje její spokojenou rodinu.

Hana Volejníková
lektorka metody Ludmily Mojžíšové.
--
Hana Volejníková
-------------------
volejnikova.hanka@seznam.cz
www.hanavolejnikova.cz
Mobil: 737 430 182
Tel.: 530 322 330
Hana Volejníková - první žačka a lektorka Ludmily Mojžíšové

Spolupráce s Marikou si velmi vážím. Setkání s ní,je pro mne vždy pohlazením na těle i na duši.
Má veliký dar empatie,kterou umí zařadit do péče o ženy. Jako jedna z mála nahlíží na tělo,jako na celek. Kde je potřeba opečovat fyzické tělo a zároveň vrátit do harmonie mysl. Pomáhá tělu si rozvzpomenout,že je dokonalý a posvátný chrám.
Změny, jež se dějí v těle ženy,která nosí pod srdíčkem své miminko,jsou veliké a zasluhují si jemnou a citlivou péči. A přesně takovou péči Marika ženám nabízí. Odbornost,jemnost,citlivost a pochopení je to,co najdou ženy v její ordinaci.
Vnímám,jak její péče příznivě působí na prožívání mateřství,průběh porodu i poporodní období. A za to velmi děkuji.

Zuzana Švancerová, porodní asistentka, 608 824 204, https://www.dotekyzrozeni.cz/wp/

Zuzana Švancerová - soukromá porodní asistentka

Ačkoliv jsem víc dula, než fyzioterapeutka, přesto bych se chtěla vyjádřit k práci Mariky Bajerové spíš jako bývalá kolegyně z oboru. Fyzioterapie je nejen o vědění, ale i o cítění. Aby v tomto oboru člověk uspěl, musí mít nejen znalosti, ale dostatek pokory, zvídavost a pozorovací schopnost. Problém s čím klient přichází, je jen malá část celkového příběhu. Fyzioterapeut, který se snaží chápat tyto souvislosti, je na správné cestě k úspěchu. Marice nechybí ani znalosti, ani patřičný cit. Její celostní myšlení z ní dělají výbornou terapeutku, která má skvělé výsledky hlavně v gynekologické fyzioterapii. Ráda ji klientkám doporučuji. Jana Čurdová tel. 606 720 987, www.dulyservis.webnode.cz

Jana Čurdová - dula, fyzioterapeutka

Vnímá-li se žena, naslouchá-li si a projevuje-li se v souladu se sebou, je vysoká pravděpodobnost zdraví a uvědomování si souvislostí života. Jelikož se učíme životem, ne vždy se cítíme a ne vždy víme co se nám děje - poté je skvělé nalézt průvodce. Marika je svojí profesionalitou průvodcem pro tělo a mysl, svými zkušenostmi a poznáním může jít hluboko a být tak průvodcem pro duši. Nabízí prostor, kde se žena může zcelit. Děkuji Ti za dary, které přinášíš prací - posláním. 

MUDr. Klára Gebhartová - gynekoložka

Jako porodní asistentka vnímám obrovský vliv toho, jak se žena vědomě připravuje na příchod dítěte. V současné době se mnoho žen setkává s obtížemi při početí, s problémem udržet těhotenství. Období gravidity mohou znepříjemnit fyzické neduhy, bolesti zad, uvolněné nebo naopak stažené svaly pánevního dna. Průběh porodu je samostatnou kapitolou. Ošetření ženy před porodem zkušeným fyzioterapeutem, může mít velmi pozitivní vliv na jeho průběh. S paní Marikou jsem v kontaktu již více let. Neznám jinou fyzioterapeutku, kterou bych mohla více doporučit. Profesionální přístup, vysoká odbornost a navíc empatie je součástí jejího celostního přístupu při řešení osobních příběhů klientek. Marika je člověk s otevřeným srdcem,velmi milá, vzdělaná a ochotná pomáhat. Pokud potřebuji pro své klientky odborníka na fyzioterapii, neznám nikoho lepšího. Přeji, ať se jí v její práci stále daří.
Mgr.Pavla Kasparková
tel: 603 734 210
www.samandiriel.webnode.cz

Mgr. Pavla Kasparková - porodní asistentka
Spolupracuji
Partneři
Napište mi zprávu
Kontaktní formulář