
Jak jsem se stala fyzioterapeutkou a co pro mě má práce znamená
Můj příběh
Jmenuji se Marika Bajerová a jsem fyzioterapeutka. Před 20 lety jsem se seznámila s mým mužem a provdala se do ryze rehabilitační rodiny, čímž se fyzioterapie stala mou každodenní součástí.
Jako magistra fyzioterapie pracuji 14 let. Určité události v mém životě mne před jedenácti lety navedly na cestu gynekologické rehabilitace, kterou se od té doby intenzivně zabývám. Tuto cestu mně mj. ukázaly právě samotné ženy s rozličnými potížemi (nemožnost otěhotnět, bolesti v těhotenství, poporodní potíže, aj.), které mne začaly na fyzioterapii navštěvovat a kterým jsem dokázala pomoci. Jsem povahou studijní typ, nesmírně ráda přijímám nové informace a pokud dávají smysl, prokládám je do své práce. Setkala jsem se na mnoha kurzech a seminářích, konferencích s českými i zahraničními fyzioterapeuty a lékaři, porodními asistentkami a ostatními odborníky, kteří se na mé práci podepsali, čehož si velmi cením a za což děkuji. Čerpám z poznatků práce Ludmily Mojžíšové (zkušenosti mi předala její žačka paní Hana Volejníková), která gynekologické rehabilitaci předala velmi cenné a stále aktuální zkušenosti, přesto je důležité a nutné posouvat je dále s poznatky současné praxe. V současné době se mi díky inspirující učitelce a fyzioterapeutce Bc. Claře Lewitové otevřely dveře do smysluplného pojetí fyzioterapie a díky ní jsem pochopila další tvůrčí souvislosti, které mi pomáhají v terapii. V roce 2016 jsem se stala žačkou Clary Lewitové.
Podílím se na výuce specializované části gynekologické fyzioterapie na Univerzitě Palackého v Olomouci (FZV, Ústav porodní asistence; FTK, Katedra fyzioterapie) a na Ostravské Univerzitě (Lékařská fakulta, Ústav rehabilitace) a také pro fyzioterapeuty, porodní asistentky a lékaře v praxi.
Mnoho se učím od samotných žen, které mne vyhledávají. Díky jejich spolupráci mohu lépe chápat některé souvislosti a zlepšovat svou práci.
Mou snahou je funkční přístup k pacientovi, člověku, ženě i muži. Snažím se o mezioborovou spolupráci, proto mé klientky a klienti ví, že komunikaci s ostatními specializovanými zdravotníky mnohdy považuji za klíčovou. Díky spolupráci s gynekology, porodními asistentkami, psychology, rehabilitačními, praktickými lékaři, ortopedy a neurology můžeme ženám poskytnout komplexní péči.
V roce 2020 mne potkalo veliké štěstí v podobě mého přijetí na specializované centrum, gynekologicko-porodnickou kliniku FNO, do týmu lékařů a porodních asistentek, pod vedením přednosty doc. MUDr. Ondřeje Šimetky, Ph.D., MBA. Pracuji zde od září 2020 a kromě ambulantní péče o ženy těhotné a po porodu, vytváříme poradnu pro ženy s endometriozou (ve spolupráci s MUDr. Janem Kümmlem - zástupce přednosty pro léčebnou péči). Díky spolupráci s ostatními lékaři (doc. MUDr. Jaroslav Klát, Ph.D. a MUDr. Silvie Bajsová) poskytuji odbornou a specializovanou fyzioterapeutickou péči na lůžkovém oddělení JIP a gynekologie pro onkogynekologické pacientky. Jsem za tento krok moc ráda. A jsem velmi vděčná všem, kteří se mnou dennodenně pomáhají rozšiřovat spektrum poskytované péče na této klinice. Díky panu přednostovi - doc. Ondřeji Šimetkovi - je gynekologicko-porodnická klinika FNO první klinikou v ČR, která si zaměstnala svou vlastní magistru fyzioterapie. Je to velmi zásadní a průkopnický krok v oboru fyzioterapie, přinášející maximum benefitů pro naše pacientky.
Můj přístup k práci mne také navedl na myšlenku zhmotnit cenné zkušenosti významných odborníků klinické praxe do pravidelně vydávaného periodika, které se dotýká jednoho aktuálně řešeného tématu a poukáže tak třeba na význam mezioborové spolupráce. V únoru 2016 jsem se stala šéfredaktorkou odborného časopisu Umění fyzioterapie http://www.umeni-fyzioterapie.cz/
Od roku 2007 pravidelně přednáším studentům magisterského oboru katedry fyzioterapie na FTK, Univerzity Palackého v Olomouci, od roku 2020 jsem asistentkou na Ústavu porodní asistence, FZV Univerzity Palackého v Olomouci, dále školím kurzy pro fyzioterapeuty, lékaře a porodní asistentky.
Ano, obor fyzioterapie považuji za UMĚNÍ a jsem šťastná za tuto práci, která mi přináší radost a kterou můžu rozdávat dále, právě také Vám.