Nabízené terapie

Mnohé gynekologické potíže vyplývají z poruch na pohybovém systému, které vznikly následkem nevhodného nastavení a "ne-vnímání" těla. Cílené vyšetření odhalí, zda je fyzioterapie schopna pomoci. Po dohodě s klientkou sestavuji podrobnou terapii. Celistvá terapie spočívá v aktivní spolupráci klientky.

Kdo tedy mou terapii vyhledává?

V rámci gynekologické rehabilitace jsou to ženy, které touží po miminku a z nějakých důvodů to prostě nejde. A ono to nemusí jít, i když už žena jedno dítě doma má, po několika letech snažení je pak psychicky a fyzicky vyčerpaná. Jakmile mám potřebné informace od gynekologa, případně dalších lékařů, provádím velmi podrobné vyšetření, které mne a konkrétní ženu navede, kam dále. Většinou pak probíhá cílená, celistvě pojatá terapie, která je u ženy načasovaná od konce menstruace do nástupu ovulace. Takto se setkáváme cca 60-90 minut každý měsíc. 

Maminky, které plánují otěhotnět, by měly své tělo na těhotenství a porod připravit ještě před otěhotněním. Změny (nejen) na pohybovém aparátu vzniklé nesprávným užíváním sebe sama v průběhu soukromého i pracovního života, mohou být příčinou mnoha pozdějších potíží. Nejen tedy užívání "před-těhotenských vitamínů", ale hlavně správné užívání sebe sama, vnímání sebe a miminka - vzájemné vnímání se - je pro zdravé a šťastné těhotenství zásadní. Tomuto vnímání se může naučit každá žena i muž.

Aby se mohlo dítě počít, je k tomu zapotřebí zdravý pár. Není proto výjimkou, že spolu s ženou přichází na vlastní terapii také její muž. Nemálo potíží se skrývá právě v potížích, které jsme schopni na úrovni pohybového aparátu u mužů vidět.

Vše probíhá za diskrétních podmínek s ohledem na citově bolestné téma ženy a muže. Při léčbě využívám také bylinných a aromaterapeutických preparátů, které se snažíme spolu s Vámi citlivě navolit.

V terapii se setkávám s ženami, které prožily jednu či více ztrát v těhotenství. I tam mám v rámci fyzioterapie co nabídnout a dobře zvolená citlivá, sdílená terapie často vede ke krásnému prožívání těhotenství a následně přirozenému a šťastnému porodu.

Nesbírám fotografie miminek, maminek a tatínků :) Víme o sobě. Každá žena, každý pár je pro mne nezapomenutelný (a troufám si říct, že já pro ně) a následné SMS ve smyslu díky za pomoc pro rychlý a snadný porod jsou pohlazením po duši terapeuta.

Mou péči také využívají ženy, které s otěhotněním potíže neměly, ale potíže v podobě rozličných bolestí nastaly v průběhu těhotenství. V těchto případech je moc dobře, když mne žena navštíví co nejdříve. Optimalizované napětí nejen v oblasti pánve a prohloubení vnímání sebe sama, zlepšení kvality dýchání, "zvětšení" prostoru pro miminko, ... odstraní mnohé fyzické a psychické blokády a velmi často pomůže ke šťastnému a rychlejšímu porodu.

Nejedna dula si buď mou péči v těhotenství sama zažila nebo viděla výsledky této práce. Proto duly doporučují svým klientkám navštěvovat mne za účelem přípravy k porodu nejpozději od začátku třetího trimestru (já jsem raději, když ženu vidím mnohem dříve), na tzv. uvolňování pánevního dna k porodu. Prosím, důležité je pochopit, že péče je celistvá. Péče není jen o pánevním dnu a jeho uvolňování, pracuji s celým člověkem, s celou ženou s miminkem. Často jsou ženy překvapené, jakého uvolnění v oblasti pánve dosáhnou, když se "pouze" věnuji např. ošetření svalů šíje a krku nebo se věnuji dýchání a bránici a vytváření pohodlného prostoru pro miminko.

A co po porodu?

Jakmile se dítě narodí, přináší to ženě k nejšťastnějšímu období mnoho změn, které musí přijmout a které mohou vyústit ve fyzickou či psychickou nepohodu. Jsou to časté bolesti symfýzy, bolesti beder, hrudníku, krční páteře, kostrče a kříží... Vše reaguje na nové tělesné a vnější změny. I tam je nutné ženu poctivě vyšetřit a domluvit se na případné terapii. Často jsou maminky odesílány s diagnózou diastázy - po důkladném vyšetření se snažím "ušít" každé mamince individuální cvičení na míru a upravujeme některé pohybové návyky (nošení dítěte, atd.), které diastázu zhoršují. 

Jsem velkou podporovatelkou šátkování dětí, které mám na sobě a mých dětech prožito a mohu říci, že pokud maminka umí dítě dobře navázat, výrazně si zlepší podmínky pro fungování v domácnosti a také si může pomoci od bolestí. Benefity přináší nejen mamince, ale také miminku. Kontakt maminky a miminka je uzdravující na všech úrovních.

Porod císařským řezem

Všechny maminky, které porodily své dítě císařským řezem, se více či méně potýkají s potížemi na úrovni pohybového aparátu. Péče o jizvu v krátkodobém i dlouhodobém časovém horizontu, práce na svalech pánve, břicha a zad, naučit se nosit své dítě, vnímat své tělo, zkvalitnit dýchání... to vše je pro maminky velmi důležité, nejen po porodu císařským řezem.

Nejen období těhotenství a po porodu, ale i v jiných odbobí života žena potřebuje správně zvolenou fyzioterapii. Ať už jí trápí inkontinence, bolestivý pohlavní styk, zácpy, bolestivá menstruace, bolesti zad... Mnoho funkčních potíží bývá s těmito problémy spojováno. Poctivé vyšetření často odhalí dávno zapomenuté, ale nevyřešené problémy.

Už i mladičké dívky se mohou trápit s gynekologickými potížemi, které mohou být skryty v pohybovém aparátu. Málo pohybu, nevhodná jednostranná zátěž, stres, psychické napětí, to vše se na obálce těla podepíše a při neřešeném problému není divu, že přijde bolestivá menstruace, bolesti kostrče, zad, hlavy, špatné dýchání...

Každé období ženy může být krásné. Buďme k sobě a okolí vnímavé, učme se správnému užívání sebe sama, milujme pohyb. Pohyb je život a život je pohyb. Svaly nám byly dány k pohybu, proto je používejme. Protože to co tělo nepoužívá, rychle ztrácí. A potíže z toho plynoucí mohou být velmi bolestné. 

Buďte rády samy sebou se vším, co to obnáší!

Marika Bajerová

foto: ondravala.cz

 

Spolupracuji
Partneři
Napište mi zprávu
Kontaktní formulář