Nepostupující porod pohledem fyzioterapeutky

Mgr. Marika Bajerová
Těhotná žena, druhorodička, 34.tt., 1. porod před třemi lety ukončen akutní SC pro nepostupující porod. Ke mne odeslána pro bolestivý lumboischiadický syndrom a bolesti v oblasti pravé lopatky. Subjektivně obtěžující stresová inkontinence moči.
Uvádím pouze zkrácený (!!) záznam diagnostiky a terapie (fotografie vlevo před terapií, vpravo po první terapii):
  • v anamnéze zjištěn pád na zadek v předchozím těhotentsví, tj. před 3 lety, řešeno jedinou návštěvou na rhb (neznám bližší info) pro repozici kostrče
  • dg asymetrie SIAS (viz foto předchozí příspěvek) s dysbalancí v tonu svalstva podbřišku a stehen
  • inflare vlevo, outflare vpravo
  • terapie - vyladění tonu měkkých tkání podbřišku a stehen dle Lewitové, repoziční manévry dle Lewita
  • blok SIS, blokáda LS, nepružící Th-L přechod
  • terapie zaměřená na obnovu opory o nohy a "otevření hrudníku" pro hlubší dech, stabilizace ramenních a kyčelních kloubů, stabilizace páteře, mobilizace a následná stabilizace SIS
  • dg a terapie tonu měkkých tkání pánevního dna per rectum
  • ... více u mne v kartě...
 Zaznamenávám pomocí fotografií ženu před ošetřením a po ošetření v rámci úvodní terapie.
Ženu jsem měla v terapii do porodu (3 návštěvy po 60-90 minutách) - z mého pohledu fyzioterapeutky byla připravena k porodu vaginální cestou. Podařilo se, porodila bez poranění, VBAC.
 
Z pohledu mé profese si často kladu otázku - jak chtějí současné ženy rodit přirozeně, když jejich fyzická stránka neodpovídá kvalitám požadovaného přání? Jsem svou prací ovlivněná, klobouk dolů před porodními asistenkami a porodníky, kteří se s ženami bez ošetření setkají až na porodním sále. Jak zvládne žena se zablokovanou pánví, páteří a spazmy v oblasti svalů PD vaginálně porodit, je mi záhadou...nedivím se, že je toliko SC pro nepostupující porod. Nevidím v tom porodníkovu "touhu řezat", jak některé komunity velí, vidím v tom nepřipravenost fyzické schránky těhotných žen.
Duší jsem optimista, proto bych raději každou těhotnou viděla před porodem na fyzioterapii.
 
Spolupracuji
Partneři
Napište mi zprávu
Kontaktní formulář